Krótko po uruchomieniu Stargate, łańcuchy ekosystemów Cosmos wkraczają na arenę DeFi.

Kava, projekt blockchain skoncentrowany na DeFi, zbudowany na Cosmos SDK, ogłosił równoległe wydanie Kava 5.1 i Hard Protocol V2, co oznacza pełne uruchomienie dwustronnych rynków pożyczek na blockchainie Kava

Aktualizacja Kava 5.1 to znaczący wzrost wydajności w porównaniu z poprzednimi głównymi wersjami, a zespół twierdzi, że dziesięciokrotny wzrost przepustowości dzięki „ulepszeniom konsensusu”. Aktualizacja niesie również ulepszenia przekaźnika BEP3, który działa jako połączenie z Binance Smart Chain, oraz inne ulepszenia API i ogólnej niezawodności.

Uruchomienie Kava 5.1 jest dostarczane z Hard Protocol V2, wewnętrznym protokołem wypożyczania Kava, który działa podobnie do Compound. V2 umożliwia pożyczanie aktywów dostarczonych do sieci, dzięki czemu jest w pełni funkcjonalnym protokołem pożyczkowym. W połączeniu z główną aplikacją DeFi firmy Kava, protokołem stablecoin podobnym do Maker, projekt oferuje teraz pełny ekosystem pożyczkowy w ramach „internetu łańcuchów bloków” Kosmosu.

Aktualizacja następuje wkrótce po wydaniu Stargate , kompleksowej aktualizacji Cosmos, która włączyła protokół Inter Blockchain Communication lub IBC, kluczowy składnik białej księgi Cosmos. Ekosystem Kosmosu różni się od większości innych protokołów ze względu na swoją niejednorodność. Każdy projekt budowany na Cosmos jest niezależnym blockchainem zasilanym przez własny zestaw węzłów, co odróżnia go od projektów takich jak Polkadot, w których spadochrony mają wspólny zestaw walidatorów.

IBC zapewnia nakładkę komunikacyjną, która ułatwia utrzymanie interoperacyjności między wszystkimi łańcuchami zbudowanymi na Cosmos SDK oraz, w mniejszym stopniu, z łańcuchami bloków poza ekosystemem

Cosmos SDK jest używany przez wiele znanych platform, w tym Binance Chain, Terra i Secret. Binance Smart Chain wykorzystuje zmodyfikowaną wersję Ethereum , chociaż zachowuje bliską współpracę z Binance Chain opartym na Cosmos. Oddzielna implementacja Binance Smart Chain skoncentrowana na DeFi oznacza, że ​​wydanie Kavy czyni ją pierwszą pełną platformą pożyczkową DeFi w ramach Cosmos.

Kava i Hard koncentrują się głównie na aktywach międzyłańcuchowych , w szczególności Bitcoin ( BTC ), XRP i Binance Coin ( BNB ). Platforma Kava różni się jednak od większości innych środowisk DeFi, ponieważ poświęca decentralizację, aktywnie weryfikując projekty, które chcą budować na jej łańcuchu. Celem jest uczynienie go „sklepem z aplikacjami” wyselekcjonowanego DeFi DApps, powiedział Cointelegraph, dyrektor generalny Kava Brian Kerr. Zespół stawia również na instytucjonalne przyjęcie swojej platformy pożyczkowej, stawiając ją jako lukratywną okazję dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą zwiększyć swoje udziały w BTC. Protokół Hard Protocol obecnie zawiera dwucyfrowe zyski z większości swoich aktywów, w tym BTC, chociaż wysokie poziomy są częściowo wynikiem nagród związanych z wydobyciem płynności.